1. Ťukvas, to keď majú velkáči také žlté zuby znamená to, že ich budú mať žlté už navždy?!
Nie všetci, Mišisko. Väčšina ich má žlté od zubného povlaku. Keď si budeš umývať zuby poriadne a pravidelne nič také nehrozí. Dnes totiž sú už zubné kefky tak coolerské, že majú špeciálne jemné štetinky v takých malých kompaktných hlavách kefiek a aj v medzizubných kefiek, vyplňujúcich celý priestor medzi zubami.

2. Je pravda Ťukvas, že si stačí čistiť zuby 3 krát denne po 3 minúty?
Jasné, že nie Mišisko ! Nie je dôležité ako dlho ani koľkokrát si čistíš zuby. Dôležité je, ako si tie zuby čistíš. Každý človek dosiahne čistý chrupík iným spôsobom, ale jedno poriadne čistenie denne je oveľa lepšie ako tri len také akože čistenia!

3. Ťuki, keď si denne čistím zuby, znamená to, že to čudo fluorid ma zaručene ochráni?!
Nie Mišisko! Fluorid nemôže chrániť zuby, ktoré sú už špinavé a žlté, fúj : tie sa vždy kazia a spôsobujú zápal ďasien – fluorid iba oddiali nevyhnutné.

4. Znamená to Ťukvas, že keď mám kefku, ktorá má prekrížené štetiny a flexibilnú rúčku z mnohých častí, že budem mať zdravšie zuby?
Nie Mišisko. Väčšina dnešných kefiek s ohybnými rúčkami majú príliš veľké hlavy a vlákna, ktoré sú príliš tvrdé a príliš silné a to potom spôsobuje, že za ďasnami ostávajú nevyčistené plochy. Nadmerne veľké hlavy kefiek môžu byť dobré na to, aby sa na kefku zmestilo čo najviac pasty, ale zase na druhej strane sa kefka nedostane tam kam sa má. Ohybnosť a sila sú podstatné pre štetinky, nie pre držiak.

5. A keď sa mi kefka nedostane na niektoré miesta Ťukvas, ústna voda tieto oblasti chráni?
Nie Mišisko, nechráni! Táto voda, aj to nie každá, iba obmedzuje rast toho povlaku a odďaľuje jeho deštruktívnu činnosť. Iba a len dôkladné klasické čistenie, hlavne medzi zubami a pozdĺž ďasien, zaručuje dlhodobú ochranu a čistý a zdravý chrupík.

6. Ťukvas a platí niečo také ako to, že zlé zuby sú pre našu rodinu typické?!
To nie je pravda, Mišisko! Iba ak je typické, že si zuby nečistí celá rodina. Zubné kazy, ani zápal ďasien a podobné čudá nie sú dedičné choroby, dokonca aj keď máš v rodine ľudí ktorí majú problémy s chrupíkom je správna starostlivosť o zuby tým najlepším spôsobom ako zaistiť zdravé zubíky.

7. Ťukvas, znamená to, že keď ma nič nebolí ani mi nič nekrváca, že je všetko OK?
Nie Mišisko! Zlý dych nebolí a zubný kaz aj ostatné čudá začínajú taktiež bez bolesti. Škodlivý účinok toho hnusného povlaku medzi zubami a ďasnami môže zostať dlhú dobu skrytý, a tým sa potom zvyšuje nebezpečenstvo zničujúcich dôsledkov!

8. Ťukvas, a keď dospelákom smrdí z pusy, to ten smrad vylieza zo žalúdku??
Nie vždy Mišisko! Špeciálne smrdí cesnak, tabak, káva, cibuľa a iné jedlá. Ale zlý dych pochádza aj s rozkladajúcich sa baktérií z toho hnusného povlaku, ktorý je prítomný aj v okolí jazyka a ďasnových vreckách.

9. Je to pravda, že ľudia sa nestarajú o svoju ústnu hygienu Ťukvas?
Čo si šiši, Mišisko?! Normálny človek si predsa naschvál neprivodí zlý dych a zubné kazy, šak nikomu nie je jedno, či príde o zuby! Samozrejme je tu veľké riziko, keď to nechápeš a si ešte k tomu lenivý. Najlepšia cesta, ako mať zdravý chrupík je mať chuť a odhodlanie získať a udržať si čisté a zdravé ústa, ako aj prijať profesionálne rady.

10. A môže sa človek keď je šikulka ako ja aj sám naučiť ako sa správne starať o zuby?
Nie Mišisko! Aj šikulka ako ty potrebuje podrobné profesionálne rady a inštrukcie ako sa starať o zdravie svojej pusy. Preto musíš ísť k svojmu zubárovi, kde dostaneš najlepšie supiš rady nielen o tých najlepších výrobkoch ústnej hygieny ale aj o spôsobe udržiavania orálneho zdravia, čiže zdravej pusy. Pravidelné návštevy u profesionálov ústnej hygieny ti pomôžu spolu s dôkladným čistením zubov, aby si mal zdravý chrupík a bol si chránený pred všetkými tými čudami, ktoré už tajne na tvoje zuby striehnu! Ústa bez povlaku už nie sú len sen – som niekde prečítala – dobré čo?

Moja obľúbená zubná kefka | 10 omylov | Kapitoly o zdravých zuboch
Poradňa | Zubné ambulancie | Partneri | Otázky a odpovede | Kontakt