Sociálna pomoc v núdzi

2. miesto

UNION POISŤOVŇA, a.s.

za projekt

Zdravé komunity

Projekt zameraný na zdravotnú osvetu a zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov rómskych osád začala Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) realizovať v roku 2003 v 11 lokalitách. Od roku 2007 ho finančne podporuje nadácia Eureko/Achmea, ktorú spravuje Eureko B. V., holandský akcionár Union zdravotnej poisťovne, a. s.
Projekt Zdravé komunity je cielene zameraný na zlepšenie zdravotnej starostlivosti v segmente rómskych komunít, kde sú najvýraznejšími problémami nedostatočná zdravotná osveta, zlé hygienické podmienky a slabá disciplína v súvislosti s pravidelným očkovaním, či už detí, alebo dospelých. S tým sú spojené riziká epidémií, ktoré v konečnom dôsledku môžu postihnúť i okolie rómskych komunít. Cieľom Union zdravotnej poisťovne, a.s., je v rámci projektu Zdravé komunity zvýšiť predovšetkým dostupnosť zdravotnej starostlivosti v rómskych komunitách. Z tohto dôvodu chápe Union zdravotná poisťovňa, a.s., projekt Zdravé komunity ako svoj dlhodobý zámer.
Počet obyvateľov v rómskych osadách, v ktorých projekt Zdravé komunity realizuje, je cca 45 tisíc osôb rómskeho pôvodu. Projekt je realizovaný v regiónoch s najväčšou koncentráciou obyvateľov žijúcich v osadách (najmä segregovaných).
Kraje, v ktorých projekt prebieha: Banskobystrický, Košický, Prešovský (okresy – Brezno, Vranov nad Topľou, Košice, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves, Bardejov, Kežmarok, Poprad, Sabinov, Prešov)
V súčasnosti v teréne na projekte pracuje 88 zdravotných asistentov a štyria koordinátori. Pravidelne vykonávané aktivity (šírenie zdravotnej osvety, zlepšovanie zdravotných a hygienických podmienok a dostupnosti zdravotnej starostlivosti) a správy o týchto aktivitách sú aktuálnym zdrojom informácií o zdravotnej situácii v rómskych komunitách.
V roku 2007 stúpol medzi rómskymi občanmi v lokalitách, kde sa projekt Zdravé komunity realizuje, počet absolvovaných preventívnych zdravotných prehliadok a očkovaní nad 36 %, pričom priemer v celoslovenskej populácii nedosahuje ročne ani 16 %. Ako súčasť prevencie bolo zároveň v týchto komunitách od septembra 2007 zaočkovaných nad rámec povinného očkovania proti žltačke typu A viac ako 4 736 detí a nad rámec povinného očkovania proti žltačke typu A a B viac ako 2 090 dospelých.
Od roku 2007 na projekte Zdravé komunity spolupracuje Wisconsinská univerzita z Green Bay v USA, ktorá pripravila a v máji 2009 bude realizovať prieskum zameraný na zdravotný stav rómskych žien. V roku 2008 sa začala spolupráca s Katedrou verejného zdravotníctva Trnavskej univerzity. Výsledky projektu Zdravé komunity boli prezentované na medzinárodnej konferencii Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) v novembri 2007 v Benátkach a na konferencii Európskej komisie v Bruseli v októbri 2008. Zdravé komunity sú najrozsiahlejším realizovaným projektom na Slovensku, zameraným na zlepšenie zdravia rómskej populácie na osvetu v oblasti zdravotnej starostlivosti obyvateľov rómskych osád.
ALTERNATIVE 1 ALTERNATIVE 1 ALTERNATIVE 1