Napísali o nás


Talent ako nástroj pre pomoc druhým

(Zdroj: www.rodinka.sk)

Letný tanečný kemp v Domica Resorte s Petrom Modrovským a Katarínou Štumpfovou privíta 70 najväčších mladých tanečných talentov z detských domovov z celého Slovenska.

Od soboty (25.7.2009), sa na týždeň stane 70 talentovaných detí z detských domovov z celého Slovenska (Myjava, Necpaly, Veľké Uherce, Bernolákovo, Žakarovce, Veľký Meder, Ružomberok, Nová Baňa, Veľké Kapušany, Istebné, Holíč, Nitra, Košice, Medzilaborce, Hostovice, Topoľčany, Piešťany, Handlová), vo veku od 8 do 13 rokov, účastníkmi veľkého tanečného dobrodružstva.

K členom tanečného súboru Modrák sa pridajú aj ďalšie mladé talenty z celého Slovenska, ktoré budú môcť stráviť týždeň po boku Petra Modrovského a Kataríny Štumpfovej.

„Mnohé z týchto detí majú veľký talent, muzikalitu, nezvládnuteľnú energiu a problémy v škole. Často môžu skončiť na druhej strane spoločnosti či zákona. Stačí pritom tak málo – venovať im náš čas, ktorý by sme strávili pred televízorom či v nákupných centrách, dať im našu vieru v nich, úctu a zmysel života,“ hovorí Peter Modrovský, vynikajúci tanečník a nezabudnuteľný tanečný partner Zuzany Fialovej a Adely Banášovej. “Je to pre mňa veľká výzva, keď sa divokosť mení na umenie.“

Okrem tanečných kurzov budú mať v Domica Resorte deti možnosť kreatívne rásť aj v ďalších umelecky orientovaných workshopoch (pod vedením profesionálov) ako výtvarný ateliér, divadlo a následná príprava divadelného predstavenia, základy fotografie a samozrejme na svoje si prídu aj malí športovci. Netreba zabúdať ani na fantastický saunový a vodný svet o rozlohe vyše 900m?, ktorý ponúka deťom ideálne mokré dobrodružstvo počas letných horúcich dní.

Nie náhodou privíta deti, ako súčasť svojej filantropie, práve Domica Resort, ktorý ako prvý vytvoril vo svojom areáli detský rozprávkový park na motívy rozprávok P. Dobšinského. Organizátori projektu – Šedý medveď, o.z. a Domica Resort realizujú kemp vďaka láskavej pomoci a finančnej podpore Nadácie Clementia a nadácie Esperance.Domovákov učila tancovať Štumpfová s Modrovským

(Zdroj: korzar.sme.sk)

Až sedemdesiat detí z detských domovov z celého Slovenska bolo od minulotýždňovej soboty v letnom tanečnom tábore v rekreačnom areáli pri Domici. Išlo o talentované deti, ktoré sa učili tancovať pod vedením známych tanečníkov Kataríny Štumpfovej a Petra Modrovského. Časť z detí má s tancovaním už svoje skúsenosti z predchádzajúcich stretnutí v Petrovom tanečnom súbore Modrák.

KEČOVO. Tanečné tréningy, rôzne umelecké workshopy, návšteva blízkej jaskyne a množstvo ďalších aktivít, to všetko zažívali deti počas týždňového tábora. Boli doňho vybrané tie najtalentovanejšie. A K. Štumpfová s P. Modrovským si ich úsilie a talent len pochvaľujú.


"Prísnejší je Peťo, ale len keď sa flákame"

Devätnásť detí je, na rozdiel od začiatočníkov, už na vyššej úrovni, pretože s P. Modrovským absolvovali v minulosti už dve stretnutia. Snaha však nechýbala ani jednému dieťaťu.

"Sú šikovné," poznamenal Peter. "A veľmi pokorné," doplnila ho Katka. "To je veľmi dôležité pri tanci. Vážia si, že tu môžu byť a zo šikovnosti niektorých som veľmi prekvapená."

Katka bola v tábore prvýkrát, no svoje skúsenosti z práce s deťmi má z Petrovej tanečnej školy, kde obaja vyučujú. "Máme už aj súťažné páry, ktoré chodia po súťažiach a vyhrávajú," netajil radosť z 12- či 13-ročných detí Peter.

Deti z tábora sme zastihli v sprievode Katky a Petra vychádzajúc z jaskyne Domica. Ich program mal pokračovať podľa toho, do ktorej zo šiestich skupín boli zaradení. Časť šla maľovať, časť do bazéna a pripravovali sa aj na popoludňajší tréning. "Obaja sú skvelí," pochvaľovali si tréning tanečníkov deti. "Prísnejší je možno Peťo, ale aj to len vtedy, keď sa flákame," zasmial sa jeden z domovákov.


Z niektorých budú možno profesionáli

"S niektorými budeme môcť ich talent rozvíjať možno aj na profesionálnej úrovni," predpovedal Peter. "Možno pôjde o tých, ktorí majú extrémny záujem, možno im škola nejak nejde, no pohybovo sú nadaní. Ja som bol na tom podobne. Bol som lajdák, domáca úloha nehrozila, to sa mi robiť nechcelo. Často som si ju robil v škole, počas prestávky. Knihy väčšinou ako som si ich vyzdvihol, tak som ich aj odovzdal. Ale známky som zase až také zlé nemal," zasmial sa Peťo a vyzdvihol záľubu v tanci, ktorý vyformoval jeho vzťah k disciplíne. "Človek sa pohybuje v inej spoločnosti, chodí na súťaže, vystúpenia, musí byť inak oblečený, držať chôdzu," vymenoval pozitíva, ktoré môžu zlákať aj deti z tábora, vyrastajúce v detských domovoch.


Peter Modrovský: Bol som hyperaktívne dieťa

"Vyrastal som iba s mamou a babkou. Zarábali peniaze, aby mohli uživiť domácnosť a na nejaké krúžky neboli peniaze. Ale mal som šťastie, že mi moji tréneri pomohli. Napríklad tým, že som si nemusel všetko platiť, niečo som si odrobil. Aj rodičia mojej tanečnej partnerky hradili peniaze za mňa," vysvetlil Peter. "Tanec na vyššej úrovni je o peniazoch. Topánky a šaty, to sú ešte tie najmenšie položky. Najväčšie sumy idú na tréningy, lebo tie musia byť individuálne."

Petra prihlásila na tanec mama, keď mal osem rokov. "Bol som pomerne hyperaktívne decko, stále som doma skákal. Mama v tom čase videla niekde nejakú tabuľu s názvom tanečná škola, tak ma prihlásila. A chvalabohu, že tak urobila," priznal Peter, ktorý sa nevyhol ani obdobiam, keď by najradšej s tancom prestal. Prišli napríklad, keď menil tanečnú partnerku, no v prospech tanca vždy rozhodol fakt, že keď sa mu už venoval niekoľko rokov, bola by škoda s tým prestať.


Katka Štumpfová: Prihlásila som sa sama

Podobne bola na tom aj Katka, začínala presne v tom istom veku ako Peter. Na rozdiel od neho sa však Katka na tanec prihlásila sama. "Babka ma zobrala na jednu tanečnú súťaž a hneď som to chcela skúsiť. A už som pri tom ostala," zaspomínala si Katka. "Boli obdobia, keď ma to už nebavilo, nechcelo sa mi trénovať, radšej by som ostala s kamarátmi. Vtedy mi vždy buď dohovorili rodičia, alebo ma to zlé obdobie nejak prešlo. Keď je už niekto odmalička v tanečnej komunite, ťažko sa odtiaľ odtrhne. Robí to celý život, má tam kamarátov, vlastne všetko."

Pre deti z tábora sú P. Modrovský a K. Štumpfová motiváciou, pre niektoré z nich môžu byť ich tanečné tréningy aj začiatkom ich kariéry. Týždenný tábor zorganizovalo občianske združenie Šedý medveď v spolupráci s vedením rekreačného komplexu pri Domici a s podporou nadácií.Modrovský a Štumpfová: Deti bez domova učia tancovať

(Zdroj: www.pluska.sk)

Tanečníci z Let’s Dance Peter Modrovský a Katarína Štumpfová sa stretli na parkete aj cez prázdniny, aby 70 najväčších talentov z detských domovov naučili tancovať. Niektoré rozšíria Petrov tanečný súbor Modrák, iným zostane aspoň zážitok. (NA FOTOGRAFII - KEMP: Učiť 70 detí tancovať je drina aj pre profesionálov Petra Modrovského a Katarínu Štumpfovú.)


Do rekreačného zariadenia Domica Resort na východe Slovenska sa na týždeň nasťahovali 8- až 13- ročné nadané deti z detských domovov od Holíča až po Medzilaborce. „Deti máme rozdelené do šiestich skupín a každá má so mnou a s Katkou denne hodinu a pol tanca. Naučíme ich základy latinskoamerických tancov ako čača, jive, samba. Pokročilejší sa v nich budú zdokonaľovať,“ hovorí Peter Modrovský. Na podobnom sústredení je už tretí raz, Katarína Štumpfová prvýkrát. Dňom D bude pre všetkých piatok, keď počas Kubánskej noci ukážu, čo ich tanečníci naučili.
Peter Modrovský hľadá talenty v detských domovoch

(Zdroj: www.topky.sk)

BRATISLAVA - Tanečník Peter Modrovský (25), ktorý sa preslávil najmä vďaka tanečnej súťaži Let´s Dance so Zuzanou Fialovou (34), pomáha deťom z detských domovov plniť ich detské sny.

V tanečnom súbore Modrák dáva deťom vo veku od 8 do 12 rokov možnosť prejaviť svoj talent. "Mnohé z týchto detí majú veľký talent, muzikalitu, nezvládnuteľnú energiu a problémy v škole. Často môžu skončiť na druhej strane spoločnosti či zákona," uviedol Peter Modrovský s tým, že im stačí len venovať čas, ktorý by sme inak strávili pred televízorom či v nákupných centrách. "Dať im našu vieru v nich, úctu a zmysel života,“ dodal.

Po dvoch sústredeniach sa deti z detských domovov z Medzilaboriec, Hostovíc, Spišského Štiavnika, Košíc, Ružomberka, Handlovej, Hriňovej, Piešťan, Topoľčian, Nitry, Holíča, Jelky a Veľkého Medera predviedli na dvoch plesoch v bratislavskej Redute a v hoteli Holiday Inn. Ďalšie plesové vystúpenie ich čaká 31. januára. Ako uviedla zakladateľka Nadácie Clementia Nora Viglaská, Modrovský venuje deťom svoj čas a energiu bez nároku na honorár.

Clementia spolu s občianskym združením Šedý medveď a Dansoviou chce pre mladé tanečné talenty z domovov, sociálne slabých a neúplných rodín vytvoriť materiálne, inštitucionálne i odborné zázemie. "Ja sám som patril medzi takéto deti, mal som to šťastie na správnych ľudí a len vďaka ich pomoci som dostal šancu niečo dosiahnuť. Deti by sa nemali vzdávať svojich snov, najmä ak nimi dokážu obohatiť ľudskú spoločnosť,“ vysvetlil Modrovský.Peter Modrovský hľadá talenty v detských domovoch

(Zdroj: www.music.server.sk)

Tanečník Peter Modrovský, ktorý sa predstavil v tanečnej súťaži Let´s Dance so Zuzanou Fialovou, pomáha deťom z detských domovov plniť ich detské sny. V tanečnom súbore Modrák dáva deťom vo veku od 8 do 12 rokov možnosť prejaviť svoj talent. "Mnohé z týchto detí majú veľký talent, muzikalitu, nezvládnuteľnú energiu a problémy v škole. Často môžu skončiť na druhej strane spoločnosti či zákona," uviedol Peter Modrovský s tým, že im stačí len venovať čas, ktorý by sme inak strávili pred televízorom či v nákupných centrách. "Dať im našu vieru v nich, úctu a zmysel života,“ dodal.

Po dvoch sústredeniach sa deti z detských domovov z Medzilaboriec, Hostovíc, Spišského Štiavnika, Košíc, Ružomberka, Handlovej, Hriňovej, Piešťan, Topoľčian, Nitry, Holíča, Jelky a Veľkého Medera predviedli na dvoch plesoch v bratislavskej Redute a v hoteli Holiday Inn. Ďalšie plesové vystúpenie ich čaká 31. januára. Ako uviedla zakladateľka Nadácie Clementia Nora Viglaská, Modrovský venuje deťom svoj čas a energiu bez nároku na honorár. Clementia spolu s občianskym združením Šedý medveď a Dansoviou chce pre mladé tanečné talenty z domovov, sociálne slabých a neúplných rodín vytvoriť materiálne, inštitucionálne i odborné zázemie. "Ja sám som patril medzi takéto deti, mal som to šťastie na správnych ľudí a len vďaka ich pomoci som dostal šancu niečo dosiahnuť. Deti by sa nemali vzdávať svojich snov, najmä ak nimi dokážu obohatiť ľudskú spoločnosť,“ vysvetlil Modrovský.Mafián na plese

(Zdroj: www.soubiznis.sk)

S myšlienkou plesu golfistov prišiel Miro Čevela, šéf agentúry, ktorá organizuje mnohé turnaje. „Máme skúsenosti aj s plesmi a keďže už 5. rok pôsobíme na trhu s golfom, povedali sme si, že urobíme jeden spoločenský večer. A vznikol 1. reprezentačný ples golfistov," vysvetlil Miro. Samozrejme, niektoré ihriská si robia vlastné plesy, ale v Bratislave je najväčšia koncentrácia hráčov a ľudí, ktorí sa okolo golfu pohybujú. Táto akcia má teda význam. Zo začiatku mal organizátor obavy, či sa ples chytí, no rozplynuli sa po tom, čo ho jeden hráč presvedčil týmito slovami: „Celý rok ťahám manželku po turnajoch. Keď jej dám možnosť, ísť sa zabaviť mimo golfu, čo viac pre ňu môžem urobiť? Vyvenčím ju a celý rok môžem chodiť po turnajoch." Sála v hoteli Holiday Inn praskala vo švíkoch. Možno preto, že 1. reprezentačný ples golfistov mal aj charitatívny podtext. „Máme dlhodobú spoluprácu s rezortom Domica a oni podporujú tanečný súbor Modrák. Vedie ho víťaz súťaže Let´s dance tanečník Peter Modrovský. Sú v ňom deti z detských domov z celého Slovenska. Výťažok z tomboly pôjde do súboru Modrák a do Súkromného slovanského gymnázia, ktoré prevádzkuje golfovú školu," prezradil Čevela.

Mafiánska návšteva

Keďže na plese išlo aj o finančnú zbierku, nenechal si ho ujsť ani najznámejší slovenský mafián Alino. „Golf mám veľmi rád, musím povedať, že ma to zomlelo," priznal sa jeho predstaviteľ Peter Sklár. Ten golfu už polroka venuje každú voľnú chvíľu. „V lete som mal v aute bag s palicami a keď som mal 2, 3 voľné hodinky medzi prácou, už som švihal na nejaký driving range a búchal som si." Peter má momentálne hendikep 47 a dokonca si zahral už aj na turnajoch. „Keď som si v mojom domovskom klube Pressburg Golf Club zlepšil hendikep, bol som v mojej kategórii na 2. mieste. Dostal som šampanské a krásnu sošku golfistu, ktorú mám vystavenú na čestnom mieste - na krbe." Jeho „mafiánska" partnerka Pipina čiže Gabriela Dzuríková je absolútny golfový nenadšenec. „Golf sa mi veľmi páči, aj tá zelená lúčka je ohromná, majú pekné pulóvriky a botičky, no nikdy som ho nehrala." Janko Króner ju na to stále prehovára, rovnako aj Peter Sklár ju už lanáril. Zatiaľ ju zlanáril len na ples golfistov. „Toto je môj prvý ples v tomto roku," priznala Gabriela. Súkromne vraj na návštevu plesov nemala príležitosť, hoci tancuje rada. „Ale musím mať na to náladu. No že by som sa extra hrnula na plesy, to netvrdím."

Vyplesaná Hospodárová

Plesov má vyše hlavy moderátorka Jana Hospodárová. „Absolvujem ich tak 5, 6 do roka a to mi stačí. Možno, keď raz nebudem robiť túto prácu, rada pôjdem na ples," tvrdí. Najradšej si spomína na ten, ktorý už štvrtý rok moderuje v Lučenci. „Mám rada, keď partiu zabávajúcich sa ľudí aspoň z časti poznám. Na tomto mestskom plese je to vždy, ako keby som prichádzala medzi kamarátov." Ku golfovému prostrediu má Jana blízko, hoci aktívnou hráčkou nie je. „Pred piatimi rokmi som si, na radu Marianny Ďurianovej, robila zelenú kartu. No bola som tak mimoriadne netalentovaná a nešikovná, že ma to hneď na začiatku prešlo. Vôbec som si s týmto športom nezačala tykať," priznáva so smiechom. Napriek tomu už štyri roky moderuje Prezident Golf Cup. „Golfistov poznám skoro všetkých, aj ten šport sa mi veľmi páči, no hlavne z diaľky," tvrdí Jana, ktorú na 1. reprezentačný ples golfistov obliekla módna návrhárka Jana Pištejová.

Hrdina pytón

Organizátori plesu si pre návštevníkov pripravili zaujímavý program. Okrem už spomínanej tomboly ním bol úvodný valčík, o ktorý sa postaral Peter Modrovský s Barborou Jančinovou a deti zo súboru Modrák. Po vystúpení ich čakalo ešte jedno na plese v bratislavskej Redute. Prítomných roztancovala aj kapela Taktici. Tá má počas plesovej sezóny v diári 5 takýchto podujatí. Líder kapely Milan Kaliňák však k takejto zábave vzťah nemá. „V minulosti som hrával na rôznych zábavách, dokonca som 2, 3 roky pôsobil v bare a hoci vravia, že tancujem O.K., netancujem rád. Moja manželka možno trpí, lebo nie som vyhľadávačom takýchto akcií," priznal sa. Rovnako ešte nedozrel ani na golf. „Uznávam, že golf je ťažký. Trafiť sa do tej malej loptičky a maličkej jamky musí byť nesmierne ťažké, ale ja uznávam dynamickejšie športy." Milan najčastejšie relaxuje pri futbale, hokeji, basketbale, ping-pongu a tenise. K relaxu fakírskeho dua Aratron Aspis neodmysliteľne patrí adrenalín. Nový program, ktorý je inšpirovaný Indou, dopĺňa pytón tigrovitý. „Má 6 mesiacov, je to albín a dorastie až do dĺžky 7 metrov," prezradila Kristína Zálesňáková o hadovi, s ktorým sa tí odvážnejší plesajúci dokonca fotografovali. India ju a jej partnera Igora Slováka zlákala počas práce na lodi, ktorá sa plavila medzi Štokholmom a Helsinkami. „Vystupovali sme s bollywoodskymi tanečníkmi, ktorí boli priamo z Bombaju. Trošku nás inšpirovali. Igor dostal turban do daru," prezradila Kristína. Duo dostalo aj ponuku na vystúpenia v Indii, no hostitelia pre teroristické útoky účasť zahraničných umelcov zrušili. „Boli sme trošku sklamaní, ale určite sa to pre nás nezatvorilo," myslí si Kristína. Aratron Aspis si tak všetko vynahrádza na Slovensku. Z plesu golfistov utekali ešte na ďalšie dva.